III Beko Mistrzostwa Warszawy Open Water 2016

III Beko Mistrzostwa Warszawy Open Water 2016

III Beko Otwarte Mistrzostwa Warszawy w pływaniu Open Water za nami. Rekordowa liczba zawodników, rekordowe temperatury, rekordowa ilość pozytywnych emocji, sportowej rywalizacji oraz dobrej zabawy. Tak w skrócie można opisać sobotnie zawody.

baner960x250ab copy

Musimy szczerze przyznać, że zapowiadane upały nas przerażały. 40 st C wydawało się temperaturą nie do zniesienia, zarówno dla nas organizatorów jak i dla uczestników wyścigu. Optymizmem nie napawał piątek, kiedy podczas przygotowywań nad Jeziorkiem Czerniakowskim, połowa ekipy była bliska udaru słonecznego. Sobota zapowiadała się podobnie, już o 7 rano pot zalewał nam oczy. Ale pocieszaliśmy się tym, że lepszy żar z nieba, niż burze jakie towarzyszyły zawodom dwa lata temu, kiedy wiatr chciał nam porwać podium, a ulewa uniemożliwiała dekoracje zawodników.

Zawody rozpoczęły się o 9.30 startami na dystansach 5 km, 7,5 km i 10 km, w ramach cyklu Grand Prix Polski. Trasy wszystkich pętli, po których płynęli zawodnicy, były dzień wcześniej precyzyjnie, co do metra, wymierzone przez geodetów. Nie było mowy o jakichkolwiek nieścisłościach, w związku z tym, że były to także kwalifikacje do Mistrzostw Świata JuniorówNR 37.

Najlepsi zawodnicy w Polsce, którzy rywalizowali w tych wyścigach, pokazali bardzo wysoką klasę i uzyskali znakomite rezultaty. Na dystansie 10 kilometrów zwycięstwo odnieśli Joanna Zachoszcz, która kilka dni temu uzyskała kwalifikacje na Igrzyska Olimpijskie w Rio oraz Krzysztof Pielowski. Drugą kobietą na macie była Justyna Burska, trzecią Hanna Bakuniak. Wśród mężczyzn drugi był Jan Urbaniak z Warty Poznań, trzeci zaś Arkadiusz Osses. Na dystansie 7,5 km triumfował siedemnastoletni pływak z Olsztyna Michał Macner, za nim uplasowali się Bartłomiej Koziejko i Kacper Szczepański. Jedyną zawodniczką, która ukończyła zmagania na tym dystansie była Patrycja Świąder. Na 5 km najszybsza okazała się Kamila Kunka z AZS AGH Kraków, na podium znalazły się także Gabriela Wójtowicz i Kalina Gralewska. Mężczyźni dopływali w kolejności: Bartłomiej Kubkowski reprezentant Kormorana Olsztyn, Maciej Sobczyk, Adam Rybarczyk. Julia Zaborowicz na dystansie 5 km i Bartosz Koziejko na 7,5 km zdobyli kwalifikacje do Mistrzostw Świata Juniorów.

beko_zawody3Po pływakach długodystansowych przyszła kolej na zmagania na krótszych dystansach: 0,75 km i 1,5 km w piankach i bez. Zbliżało się południe, temperatura powietrza przekraczała na słońcu 40 st., woda miała 24 , zawodników TRI czekało ciężkie zdanie. Sugestia, aby popłynąć bez pianek, nie spotkała się z aprobatą ze strony startujących. Na szczęście obyło się bez niebezpiecznych sytuacji, związanych chociażby z przegrzaniem organizmu. Po wyścigach triathlonistów przyszła kolej na pływaków, którzy również ścigali na 0,75 km i 1,5 km. Podium na krótszym dystansie zostało zdominowane przez zawodników WMT. Pierwszą kobietą była Emilia Sączyńska z WMT, drugą Justyna Jurczyk, trzecią Anna Kamut także z WMT. Wśród mężczyzn triumfował Maciej Mienik, zawodnik WMT oraz dyrektor generalny naszego głównego sponsora, firmy Beko. Drugi był Grzegorz Dymacz z WTM.

Najpopularniejszym wyścigiem sobotnich zawodów był ostatni, na 3 km. Zgłosiło się do niego ok 90 zawodników, więc konkurencja była duża, a rywalizacja zacięta. Na prowadzenie szybko wysunęło się dwóch zawodników, Grzegorz Monczak oraz Andrzej Skorykow. Pierwszy z nich ok 600 m przed metą uzyskał przewagę, którą utrzymał do końca. Linię mety przepłynął 23 sek przed drugim Andrzejem Skorykowem i 2 min przed trzecim Andrzejem Gołębiewskim.

beko_zawody4

Na szczególną uwagę zasługuje postawa Grzegorza Monczaka, który w obliczu rywalizacji nie zapomniał o etyce sportowej. Widząc swojego przeciwnika zmagającego ze skurczami obu nóg, zaoferował pomoc, stawiając na drugim planie wynik zawodów. Na szczęście była to tylko krótka niedyspozycja Andrzeja Skorykowa, któremu po dwóch ciężkich dniach przygotowań organizacyjnych zawodów, organizm odmówił posłuszeństwa. Obaj Panowie na mecie mogli sobie pogratulować zarówno wyników jak i sportowej postawy.

Co możemy powiedzieć po trzeciej edycji zawodów na Jeziorku Czerniakowskim? Nie przeszkodziła nam upalna pogoda, ani tłumy na kąpielisku czy mały złodziejaszek, który chciał przywłaszczyć sobie puchary dla zwycięzców. Nieskromnie musimy przyznać, że imprezę zaliczamy do bardzo udanych. Cieszymy się, że udało nam się po raz kolejny zapewnić Wam możliwość ścigania się w wodach otwartych. Z każdym rokiem chętnych jest coraz więcej, co oznacza, że nasze działania mające na celu popularyzację tego sportu, idą w dobrą stronę. Jesteśmy niezwykle dumni  szczęśliwi, czytając Wasze komentarze, w których piszecie o ogromnej dawce pozytywnych emocji i zadowolenia zarówno z przebiegu zawodów jak i swoich osiągnięć. Takie opinie są dla nas najlepszą nagrodą za ostatnich kilka ciężkich tygodni związanych z organizacją zawodów oraz mobilizacją do dalszego działania.


Dziękujemy:

Sponsorom : Sponsorowi Głównemu Beko, SAE, LeasePlan Fleet Management, Renault Retail Group, Klondaik, Bon Bon Buddies, HUUB, agencja wydawnicza Akces, Ruszt Mont, TriFit.pl, Finis, Ambasada BC.  

Patronom medialnym: TVP3 Warszawa, Magazyn Bieganie.pl dodatek Triathlon, Akademia Traithlonu, swimportal.pl, megatiming.pl

Partnerom:  CRS ClinicBarbell Zone, Agisko.

Ogromne wyrazy wdzieczności dla wszystkich biorących udział w organizacji Mistrzostw. Tylko dzięki Waszemu zaangażowaniu, te zawody mogły się odbyć. Bez Was nie dalibyśmy rady!

Dokładne wyniki zawodów znajdziecie się na stronie pulsarsport.pl

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć na naszej stronie oraz na megatiming.pl oraz do obejrzenia relacji TVP3 Warszawa.

Przygotowała Dorota Sędek

Zrzut ekranu 2016-08-04 o 17.42.56